Sõnastik

Hindu astroloogias kasutatavad terminid on kõik Sanskriti keeles. Keeles, mis on välja surnud ning mille ellu toomine eesti keelde aitab paremini mõista Veedalikku kultuuri ja aega. Etümoloogiline sõnade tõlgendamine annab juba palju infot, mütoloogiat ja lugu tundmata. Sõnastik on pidevalt täiendamisel.

Moraalitus, voorusteta, kirglik, tarkuseta, hoolimatus Veedade suhtes

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist taeva, lõputuse ja alateadvuse jumalaga. Aditi tähendab sanskriti keeles piiritu, tervik, lõppematu, piiramatu, purunematu. Aditi on taevaste jumalate Adityate ja teiste jumalate ema. Aditi on Punarvasu jumal.

Uhkus, individuaalsus, individualiteet. Ahamkāra on üks loomise, teadvuse ja individualiseerimise osa. Aham on üks ja kāra on see, mis teeb, endast hästi mõtlema. Hindi sõnastikus tähendab Ahamkāra edevust, egoismi ja ülevoolavat enesetähtsustamist.

Kahjutus, keeldumine kahju tegemisest nii mõttes, sõnas kui teos. Üks peamisi voorusi Hindu koolkondades, eriti Jainistide seas. Vägivallatus, turvalisus ja turvatunne.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist iidse tuledraakoniga, mis on Shiva sõjakas avatar. Ajaikapād on seotud salaorganisatsioonidega, musta maagia, tormi ja äikesega. Ajaikapād on Purva Bhadrapada nakshatra jumal.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist tulejumalaga. Agni valitseb Krittika nakshatrat. Agni sümboliseerib tuleelementi, mis on üks viiest Universumi elemendist. 

 • Agni (tuli)
 • Apas (vesi)
 • Vayu (õhk, tuul)
 • Prthvi (maa)
 • Akāśa (aegruum)

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist tuhande pealise maoga, kelle najal terve maailma toetub. Āhirbudhnya koosneb kahest sõnast. Ahi tähendab madu ja budhna tähendab alus, vundament. Āhirbudhnya on Uttara Bhadrapada nakshatra jumal.

Kuu loomine, esimene tithi. Igas kalendrikuus esineb üks Kuu loomine. Sel perioodil on Kuu Päikesele kõige lähemal. Sel päeval leiab aset Päikese-Kuu ühendus, sest nende kraadilised asetused on võrdsed.

kraadiline asetus, osa. 

Skorpioni tähemärgis, vahemikul 3°20´ kuni 16°40´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (17/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Mitra

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist kosmiliste vete jumalaga, sümboliseerides pühalikku tarkust ja inspiratsiooni, mis voolab jugadena. Ühtlasi julgustab Apah meid mõtlema kollektiivselt ja taipama suurt pilti ning meie endi rolli selles abstraktsioonis. Apah on Purva Ashada jumal.

Kaksiku tähemärgis, vahemikul 6°40´ kuni 20°00´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (6/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Rudra

materjal, objekt, varakus, raha, töö. Arthat on kolme sorti: ausal teel teenitud, nii ausal või ebaausal teel teenitud kui ka ebaausal teel teenitud. Artha eesmärk on kogeda elu materiaalsel, meelelisel tasandil. Artha on mingi aineline ese ja meeleaistingu objekt. Sõnn-Neitsi-Kaljukits moodustavad artha trikoni.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist traditsioonide ja külalislahkuse jumalaga. Kirjutistes kirjeldatakse Aryamani kui elukaaslast, partnerit ja lähedast sõpra. Aryamanil on oluline tähendus Hindu pulmades ja rituaalides. Aryaman on Uttara Phalguni jumal.

Vähi tähemärgis, vahemikul 16°40´ kuni 30°00´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (9/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Sarpad või Nagad

Jäära tähemärgis, vahemikul 0°00´ kuni 13°20´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (1/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Ashwini Kumaras

Hindu mütoloogia kohaselt on tegemist kaksikjumalaga, mis on seotud meditsiini, tervise, koidiku ja teadusega. Rig Vedas kirjeldatakse Ashwineid kui kahte noort ratsanikku, kes inimeste tervist kaitseb ja päästab neid erinevatest olukordadest. Ashwini Kumaras on Ashwini nakshatrat valitsev jumal. 

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist jumalate rühmaga, milles on kaheksa (8) liiget. Kaheksaks Vasuks peetakse: āpah (vesi), dhruva (fikseeritus) , soma (kuu), dhara või dhava (maa), anila (tuul), anala (tuli), pratyūṣa (päike) ja prabhāsa (hiilgus). Astavastus on Dhanistha nakshatra jumal.

koosneb kahest sõnas Ātma  ja karaka. Ātma  tähendab ise, mina, hing. Karaka on tähistaja, agent. Ātmakaraka on hingetähistaja, indikaator enda kõrgeima MINA suhtes. Ātmakaraka on ALATI planeet, mis on sünnikaardis suurima kraadilise asetusega. Ātmakaraka on sünnikaardi Kuningas, sest dikteerib hinge evolutsiooni.

tüvi Ātmayājin tähendab ühte, kes teab, oskab ja õpib tundma hinge, ülimuslikku MINA. Ātmayājin tähendab ohverdama. Astroloogiliselt tähendab Ātmayākaraka meelt, mis tuleneb Jaimini shastrast. Ātmayākaraka on viis, meetod, kuidas saavutada kõrgeim MINA. Ātmayākaraka on sõiduk, siis Ātmakaraka on sõitja, mis juhib sõidukit ülima eesmärgini. Ātmayākaraka on ALATI planeet, millel on kraadiliselt teine kõrgeim asetus. 

koosneb kahest sõnast. Ayana tähendab liikuma, minema, teekond. Aṃśa on kraadiline asend, osa. Ayanāṃśa on Sanskriti keelne tenhiline termin, mis määrab sodiaagimärkide asetuse maakera telje suhtes. Hindu astroloogias on enim kasutatav Lahiri ayanamsa.

Tüvisõnad Āyur on tervis, elu ja veda on teadmine, teadus, st teadmised elust ja tervisest. Āyurveda on teadus, mis sisaldab tarkusi pikast elueast, tervemist haigustest ning tervise säilitamist. 

Āyurveda on üks pühast teadmisest ning sisaldab kaheksa erinevat haru:

 1. Kāyacikitsā (ravimid)
 2. Kaumārabhṛtya (lastehaigused ja günekoloogia)
 3. Agadatantra (toksikoloogia)
 4. Śalyatantra (kirurgia)
 5. Śālākyatantra (lümfi ravimid)
 6. Bhūtavidyā (psühhiaatria)
 7. Vājīkaraṇa (seksuaalsu)
 8. Rasāyana (tervist ja elu edendavad praktikad) 

neljas maja, bandhu tähendab sugulast, seotust kellegagi ja mingi kogukonnaga,  perega

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist külluse, rikkuse ja õnne patrooni, jumalaga. Bhaga on Aditi poeg, kelle ülesanne on veenduda, et iga inimene saab oma osa õnne, küllust ja varakust. Sanskriti keelne termin tähendab kuulsust, armastus, ilu, kiindumust, naudingut, väärikust. Bhaga on Purva Phalguni jumal

Jäära tähemärgis, vahemikul 13°20´ kuni 26°40´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (2/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Yama

üks kaheteistkümnndik osa maa orbiidist, laiusega 30° kraadi, mis on seotud mingi konkreetsetse kāraka-ga, mille abil seda sektorit tõlgendada. Hindu Jatakas võrdub igale rāśile üks Bhāva.

universumi looja, üks Hinduismi pühast kolmainsusest, kes oli esimene Veedaliku teadmise edastaja. Ühtlasi oli Brahmā universumi esimene elusolend.

religioossed õpingud, tsölibaat, enesepiiramine. Brahma on ülim, püha, see kes õpib Veedat. Carya on teekond, käitumine, praktika, liikumine. Brahmacarya on spirituaalne kultiveerimine, sperma kaitsmine ja meelte kontroll. Āyurveda kohaselt keha tugevus sõltub spermast ning sperma kaotamine tähendab kehalise vitaalsuse ja tugevuse kaotamist. Tsölibaadiga saavutab üks elujõu ehk ojas, mis toob sära, tarkust, tugevust ja väärikust. Tsölibaat hoiab ära haigused, säilitab tervist ja tugevust.

Ülim Tõde ja Absoluutne Reaalsus. Hinduismi peamine eesmärk on Brahmani kogemine. Öeldakse, et Brahman on kõikjal ja kõik asjad on Brahman. Brahman  on omnipotentne. Püha Trimurti iga jumalus sümboliseerib Brahmani eriaspekte, kuid Brahman  on võimsam kui Trimutri, sest Brahman  sümboliseerib kõike Universumis, nii elus kui elutut. Brahmaniks nimetatakse ka Veedalike rituaalide preestrit. Brahman  tuleneb tüvest bṛh, mis tähendab laiendama, kasvama. 

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist jumalate õpetajaga ja nõuandjaga. Bhraspati on sünonüüm Jupiterile, Gurule. Bhraspati on palve ja ülima teadmise jumal. Bhraspati on Pushya nakshatra jumal

Merkuur

koosneb kahest sõnas: Chara on liikuv, muutlik. Karaka on tähistaja, agent, viitaja. Charakaraka on muutlik viitaja, tähistaja, mis sõltub planeetide kraadilisest asetusest. Charakaraka on Jaimini süsteemist tuletatud jaotusskeem, mida on kokku kaheksa:

 1. Atmakaraka (ise, hing)
 2. Atmayakaraka (meel)
 3. Bhratrukaraka (õed/vennad, julgus)
 4. Matrukaraka (ema, kodu)
 5. Pitrukaraka (isa)
 6. Putrakaraka (lapsed)
 7. Gnatikaraka (sugulased, vaelased)
 8. Darakaraka (partner/abikaasa)

Planeet, millel on sünnikaardis kõrgeim kraadiline asetus on atmakaraka ja planeet, millel on sünnikaardis madalaim kraadiline asetus on darakaraka.

Neitsi ja Kaalude tähemärgis, vahemikul 23°20´ Neitsi kuni 6°40´ Kaalud, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (14/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Tvastar või Vishvakarma

planetaarne ajaperiood, “olemise seisund”, st planeet mõjutab inimese olemist kogu aeg. Dāśa süsteem näitab, mis planeet on aktiivne. Dāśapathi või valitsev planeet pimestab selleks ajaks inimese meeled ja sunnib inimest käituma vastavalt planeedi tähendusele sünnikaardis.

vara, rikkus, varakus, aare, raha ja igasugune materiaalse väärtusega omand

teine maja, dhana tähendab vara, aaret, raha

Kaljukitse ja Veevalaja tähemärgis, vahemikul 23°20´ Kaljukits kuni 6°40´ Veevalaja, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (23/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Astavasus

Ambur, 16.12 kuni 13.01

Hinduismi doktriin pühast seadusest ja õiglusest, milles väljenduvad inimese moraalsed ja religioossed kohustused ja vabadused. Dharmalik printsiip eristab õiget valest. Elu lähtub moraalsetest printsiipidest, mitte vajadusest või tundest. Teen seda, mis on moraalselt õige. Jäär-Lõvi-Ambur moodustavad dharma trikoni.

üheksas maja, dharma tähendab pühalik õiglus, kosmiline sättimus

koosneb kahest sõnast – dus ja sthana. Dus tähendab halba, korruptsioon, kannatama, kahju. Sthana tähendab kohta, positsiooni, staap, peatus. Dusthana bhāvad on majad, mille sõnastikku kuuluvad kogu halb, mida sõnas, meeles ja teos kogeme. Dusthana bhāvad on kuues, kaheksas ja kaheteistkümnes maja.

ajastu, mil esines 1/2 voorusi ja väärtusi ja 1/2 pattu.

klass, grupp, rass. Gaṇa viitab naksatratele, mis on jaotatud kolme gruppi (jumal ehk Deva, inimene ehk Manushya, deemon ehk Rākṣasa). Gaṇa viitab temperamendile, suhtumisele.

planeet, grāh on omastama, võtma, püüdna, hoidma, haarama.

transiit, planeedi orbitaalne liikumine.

Omadus, iseloom, voorus, kasutus, eelis, hea, efektiivsus, mis iseloomustavad nähtuse või olendi olekut ja käitumist. Hinduismis eksisteerib kolm guṇa:

 1. Satva – puhtus, ausus, positiivsus, tõde, tasakaal, rahu
 2. Rajas – kirglikkus, tegutsemine, egoism, individualiteet, dünaamiline, liikuv
 3. Tamas – kaos, ebatasakaal, ärevus, hävitav, tuimus, apaatsus, vägivaldsus, ignorantsus

Veedaliku filosoofia kohaselt eksisteerivad kõikides need omadused, küll erinevas mahus. Hindu astroloogias jagunevad kõik planeedid, nakshatrad, majad ja sodiaagimärgid gunade erinevatesse gruppidesse. 

Jupiter

Neitsi tähemärgis, vahemikul 10°00´ kuni 23°20´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (13/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Savitur

Vigastus, kahju, valu. Valu saab põhjustada on kolme sorti – kāyika (füüsiline, vigastama), vācika (verbaalne, solvamine) ja mānasika (mentaalne, pahatahtlikkus). Vägivaldsus, vägivaldne olema, mis on antonüüm Ahiṃsāle. Üks viiest kõige nurjatumast patust.

Hindu Jātaka – hindu astroloogia sünnikaart

Soov, iha, vaimu kaldvus, tahe. Kontekstist sõltuvalt sünonüüm kāma-ga.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist veedaliku taevakuninga ja sõja jumalaga. Indra on Agni üks avataridest, sümboliseerides valguse ühte vormi – äikesevalgus ja piksenool. Indra on Jyestha nakshatra jumal.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist Indra ja Agni duoga, millest Indra esindab tormi ja vihma ning Agni esindab tule elementi. Indra-Agni on Vishaka jumal.

ajaühik, mille vältel on Kuu ja Päike astronoomilises ühenduses. Astroloogiliselt on jooga planeetide kombinatsioon, millel on unikaalsed tulemused

Skorpioni tähemärgis, vahemikul 16°40´ kuni 30°00´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (18/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Indra

viitab veedalikule ja hindu astroloogiale, sümboliseerides Vedanga kuuest teadusest viiendat teadust. Jyotish on taevakehade õpetus ja prognoosimine, et ajatada soodsad tegevused ja rituaalid.

aeg, Śiva, Saturn, Yama. Aeg kui kontseptsioon on astroloogias väga olulisel kohal, sest aitab prognoosida minevikku ja tulevikku ning ajatada rituaale. Aeg näitab, et kõik on ajutine, sest kõik mis algab on määratud lõppema.

ajastu, mil esineb 1/4 voorusi ja väärtusi ja 3/4 pattu. Ühtlasi on see käesolev suur kosmiline tsükkel.

soov, ilu, iha, ihaldusväärne, ihaldusobjekt, hedonism, kirg, armastusejumal.  Kāma on tegu, mille eesmärk on nautida nii armastust kui seksuaalsust. Ihaldusobjektiks saavad olla mõtted, ideed, mida vahetada. Inimesed, kellega end seome ja eesmärgid, mille poole püüdleme. Kaksikud-Kaalud-Veevalaja moodustavad Kāma trikoni.

Neitsi, 16.09 kuni 16.10

ühik, mis mõõdab Kuu liikumist orbiidil. Karana laiusekson 6 kraadi. Ühes kuus on kuuskümmend (60) tithit.

tegija, looja, looma, tegema, agent

kümnes maja, karma tähendab töökat, aktiivset, usinat

Vähk, 15.07 kuni 16.08

Jäära ja Sõnni tähemärgis, vahemikul 26°40´ Jäär kuni 10°00´ Sõnn, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (3/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Agni

Marss

Veevalaja, 14.02 kuni 14.03

üheteistkümnes maja, lābha tähendab saama, omandama, omistama, kasu, eelis

tõusumärk, esimene maja

tõusumärki valitsev planeet

Lõvi tähemärgis, vahemikul 0°00´ kuni 13°20´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (10/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Pitris

Kaljukits, 14.01 kuni 13.02

Veedalik püha loits või tekst, mis on konkreetsele jumale

kuu, 30-päevane pikkune periood

Kalad, 15.03 kuni 15.04

Jäär, 15.04 kuni 14.05

Kaksikud, 15.06 kuni 14.07

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist aususe, lepingute, sõpruse, kokkulepete ja koostöö jumalaga. Mitra on Aditi poeg, keda seostatakse tuule-ja tormi jumala Varunaga. Sanskriti keeles tähendab Mitra sõpra, liitlast ja on Päikese (taevakeha) üks nimetusi. Mitra on Anuradha jumal.

vabastamine, lahti laskmine, põgenemine, vabadus, viimane emantsimatsioon. Moksa ehk mukti tähendab igavest vabadust sotsiaalsest ja looduslikust programmeerimisest. Tüvi muc viitab lahti laskma, vabaks andma. Moksa on inimelu kõrgem ideaal. Moksa on vabadus kõigest ainelisest, isegi teadvusest. Vähk-Skorpion-Kalad moodustavad Moksa trikoni.

Sõnni ja Kaksiku tähemärgis, vahemikul 23°20´ Sõnn kuni 6°40´ Kaksik, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (5/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Soma, Kuu

Amburi tähemärgis, vahemikul 0°00´ kuni 13°20´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (19/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Nirruti

koosneb sõnadest mūla ja trikona. Mūla viitab juurele, essentsile, põhjusele. Trikona on kolmnurk.  Mūlatrikoṇa on kolmas astroloogiline maja. Mūlatrikoṇa kehtib planeetidele, kus igal planeedil on sodiaagis märk, milles avaldub selle planeedi essents, tõeline olemus ja tähendus. Mūlatrikoṇa on kraadiline vahemik märgis.  Grāha Mūlatrikoṇas on selle planeedi jaoks kõige parem asetus.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist pooljumala, poolinimese ja poolmaoga. Nāgasid peetakse võimsateks jumalusteks, kelle pärusmaa asub allilmas, mis on täidetud kulla, teemantite ja teiste maiste aaretega. Nāgad on seotud erinevate veekogudega ja neid peetakse erinevate varanduste valvajateks. Nende mürk on potentsiaalselt ohtlik inimesele. Nāga on Ashlesha jumal.

üks kahekümne seitsmendik osa (1/27) Kuu orbiidil. Üks osa on 13°20´ lai. See on Sanskriti keelne tehniline termin, mida kasutatakse iidses geomeetrias, matemaatikas ja astronoomias.

Navagrāhaks nimetame kõiki planeete koos.

koosneb kahest sõnast – nav, mis tähendab üheksandat, üheksa. Aṃśa on osa, sektor. Navāṃśa on üheksas osa, sektor, mis viitab Hindu Jatakas üheksandale majale. Navāṃśa ehk D9 kaart on Hindu astroloogias teine väga oluline kaart, sümboliseerides eluea teist poolt, abielu, abikaasat, õnne, sprituaalset teekonda. Navāṃśa karaka ehk indikaator on atmakaraka ja Sukra/Veenus.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist surmavate kannatuste jumalannaga. Nirriti on Adharma naine, kellega on tal neli poega. Adharma on Sanskriti keele tõlkes patt ja ebaõiglus.  Sanskriti keeles tähendab “nirrti” hävitust, lagunemist ja lahustumist. Nirriti on Mula nakshatra jumal.

piirav, kontrolliv, allutav, piirang, limiit. Niyama on kohustuse täitmine, mida meil pole kohustust täita. Niyama on meelekindlus, meeleline kontroll, mis joogameditatsioonis oluline printsiip (p.2-8)

ajavahemik, mille pikkus on ~ neliteist (14) päeva. Ühes kuus on kaks paksat – śuklapakṣa ja kṛṣṇapakṣa. Suklapakṣal on Kuu loomine. Kṛṣṇapakṣal on kahanev Kuu. Igas paksas on viisteist (15) tithit.

Hindu kalender, mis järgib ajaarvestamist kasutades traditsioonilisi Hindu ajaühikuid. Panchānga tähendab sanskriti keelest tõlgituna aja “viis jäset”. Panchānga viis jäset on:

 1. Tithi
 2. Naksatra
 3. Jooga
 4. Karana
 5. Vara

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist esiisade hingedega, keda iga aasta mälestatakse. Pitr tähedab “isa”, kes kaitseb last, sümboliseerides kõike, mis on hea ja lahke. Pitri on Magha jumal. 

Hindu mütoloogia kohaselt on tegemist loomingu-ja kaitsejumalaga, mida hilisemas kirjanduses seostatakse ka jumal Brahmaga. Tüvisõna prajā tähendab looma, viljastama. Sõna “pati” tähendab meistrit, omanikku.  Prajāpati on Rohini nakshatra jumal. 

hingamisjooga, mille eesmärk on saavutada kontroll vaimu üle. Kontrollides vaimu, kontrollib üks oma meeli. Prāṇā tähendab hingetõmmet ja yāma tähendab kontrolli. Prāṇāyāma praktiseerides kontrollib üks oma eluenergiat. 

Kaksiku ja Vähi tähemärgis, vahemikul 20°00´ Kaksik kuni 3°20´ Vähk, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (7/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Aditi

täiskuu, viieteistkümnes tithi. Igas kalendrikuus esineb üks täiskuu. Sel perioodil on Kuu kõige kaugemalt Päikesest.

üks neljast elu juhtivast printsiibist, milleks on dharma, artha, kama, moksha. Elemendid, st tuli, maa, õhk, vesi. Ühtlasi tähendab see eesmärki, sihti, mille poole püüelda.

Amburi tähemärgis, vahemikul 13°20´ kuni 26°40´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (1/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Apah

Veevalaja ja Kalade tähemärgis, vahemikul 20°00´ Veevalaja kuni 3°20´ Kalad, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (25/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Aja Ekapada

Lõvi tähemärgis, vahemikul 13°20´ kuni 26°40´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (11/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Bhaga

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist teekondade kaitsejumalaga, kes eemaldab teelt takistused. Pushanit seostatakse veel turistide ja reisjate kaitsejumalana, kaitstes neid oma teel ja juhatades inimesed ja loomad turvaliselt koju. Pushan on Revati nakshatra jumal.

Vähi tähemärgis, vahemikul 3°20´ kuni 16°40´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (8/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Bhrispati

viies maja, putra tähendab poega, last

kaheksas maja, randhra tähendab nõrkust, haavatavust, auk, avarus, defekt

sodiaagimärk või astronoomiliselt (30 °) kolmekümne kraadi laiune sektor taevalaotuses, st üks kaheteistkümnendik päevateest orbiidil. See on Sanskriti keelne tehniline termin, mida kasutatakse iidses geomeetrias, matemaatikas ja astronoomias.

Kalade tähemärgis, vahemikul 16°40´ kuni 30°00´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (27/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Pushan

kuues maja, roga tähendab haiglast, haigust

Sõnni tähemärgis, vahemikul 10°00´ kuni 23°20´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (4/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 nakshatrat.  Jumal on Prajapati (Brahma viljakas avatar)

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist tuule, tormi ja jahtimise jumalaga. Rudra tähendab ühte, kes hävitab probleemide põhjused. Rudra teostab täieliku hävitamise täielikus kaoses. Rudra on Ardra jumal.

tehniline ühik, millega mõõdetakse astroloogilisi tugevusi

kolmas maja, sahaja tähendab koos eksiteerima, koos toodetud/loodud, õde/vend

vahemik, intervall, ülemineku koht, ühendus. Dasa sandhi – planetaarsete ajaperioodide ülemineku periood. See on periood, mil on kahe planeedi energiad segunenud. Sandhi periood on kahe mahadasa planeedi ühendus, konjuktsioon. Dasa sandhi perioodi pikkus on dasa1 10%+dasa2 10%. Nt Jupiteri ja Saturni sandhi on pikk 1.6 aastat + 1.9 aastat = 3.5 aastat. St Jupiteri perioodi viimased 1.6 aastat on segunenud Saturni energiad kuniks vahetubki mahadasa ja segunevad järgmiseks 1.9 aastaks Jupiteri energiad.

Saturn

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist ärkamise jumalaga. Savitr sümboliseerib aega, mil toimub päikesetõus. Päikesetõus, mis toob valguse, et äratada taas ellu loodus ja loomastik. Savitur tõstab meie fookust ja tähelepanuvõimet, mis aitab meil maailmaga efektiivsemalt suhestuda. Savitur on Hasta jumal.

Tõde, päris, siiras, aus, tõene, vooruslik. Üks kõrgemaid voorusi, sest tõevõim prevaleerib kogu ebatõe. Satya on üks viiest voorusest, et kogeda Ülimat Reaalsust. Satya, tõde on dharma aluseks ning tõde puhastab. Manusaṃhita kohaselt “alati räägi tõde, räägi meeldivalt, ära räägi ebatõde ja see on ülim seadlus”. 

Kuldne ajastu, mil esinesid ainult voorused ja kõrgemad ideaalid.

koosneb kahest sõnas shad ja balaShad on põhjustama, põhjendama. Bala on tugevus, võim, jõud. Shad Bala planeetide tugevuse ja jõu põhjendamine, määramine. Shad Bala on Sankriti keelne astroloogiline termin. 

Lõvi, 16.08 kuni 15.09

Püha kolmainsuse kolmas jumal, kelle kätte on usaldatud universumi hävitamine. Śiva on õnnelikkus, hea tervis, Veeda, jumal, rubiin, aeg. Śiva võime on hävitada looming ja loovus. Śiva on seotud mitmete Tantristlikke koolkondadega.

Kuu, Mrigashira nakshatra jumal

Päike

Hindu astronoomiline ajauurimus õpetus, mis käsitleb taevakehade liikumist ja kalkuleerimist. Surya viitab Päikesele, päikesesüsteemile. Siddhanta viitab lõplikule ja loogilisele järeldusele

Kaljukitse tähemärgis, vahemikul 10°00´ kuni 23°20´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (22/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Vishnu

Veevalaja tähemärgis, vahemikul 6°40´ kuni 20°00´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (24/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Varuna

Veenus

koosneb kahest sõnast: Sthira tähendab fikseeritud, kindlat, püsivat. Karaka on agent, viitaja, indikaator. Sthirakaraka on püsiva tähendusega tähistaja, indikaator, mis ei muutu. Päikese sthirakaraka on alati isa ja Kuu sthirakaraka on alati ema.

Kaalude tähemärgis, vahemikul 6°40´ kuni 20°00´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (15/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Vayu

esimene maja, tanu tähendab keha, kehaehitus

tõeline olemus, seisund, tõde, reaalsus, element, peamine aines.

ühik, mis mõõdab Kuu liikumist orbiidil. Tithi laiuseks on 12 kraadi, mis on üks “lunaarpäev”. Ühes kuus on kolmkümmend (30) tithit.

ajastu, mil esines 3/4 voorusi ja väärtusi ja 1/4 pattu.

kolmainsus, koosneb kolmest ainest, komponendist. Trimurti moodustavad Brahmā, Viṣṇu ja Śiva.

Kaalud, 17.10 kuni 14.11

akumuleeriv, lisandus, tõus, kasv, kvantiteet, kõrgendus. Astroloogiliselt on Upacaya bhāvad kolmas, kuues, kümnes ja üheteistkümnes maja. Nende majadega ja valdkondadega seonduvad märksõnad muutuvad ajas paremuse poole, st ajaga tuleb kogemus. Upacaya bhāvasid valitsevad Merkuur ja Saturn, milles Merkuur on intellekt ja õpimisvõime ja Saturn esindab tööd ja distsipliini. Sodiaagi kolmas maja on Kaksikud ja kuues maja on Neitsi, mis on Merkuuri mägnumaa. Sodiaagi kümnes maja on Kaljukits ja üheteistkümnes maja on Veevalaja, mis on Saturni mängumaa.

Amburi ja Kaljukitse tähemärgis, vahemikul 26°40´ Ambur kuni 10°00´ Kaljukits, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (21/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Visvedevas

Kalade tähemärgis, vahemikul 3°20´ kuni 16°40´, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (26/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Ahir Budhyana

Lõvi ja Neitsi tähemärgis, vahemikul 26°40´ Lõvi kuni 10°00´ Neitsi, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (12/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Aryaman

valetama, ebatõdesid esitlema, kõver, konksuga. Astroloogiliselt tähendab vakri retrograadsust.

nädalapäev. Nädalas on seitse päeva, millest igaüks seostub ühega seitsmest planeedist (v.a Rahu-Ketu, sest tegemist ei ole füüsiliste planeetidega). Päev, mil inimene sündis, omab rolli isiksuse kujundamisel.

 1. bhānuvāra (pühapäev, seostub Päikesega)
 2. somavāra (esmaspäev, seostub Kuuga)
 3. maṅgalavāra (teisipäev, seostub Marssiga)
 4. budhavāra (kolmapäev, seostub Merkuuriga)
 5. guruvāra (neljapäev, seostub Jupiteriga)
 6. śukravāra (reede, seostub Veenusega),
 7. śanivāra (laupäev, seostub Saturniga)

klass, divisjon, grupp, ühiskond, hõim, kollektsioon. Iidses Hindu geomeetrias on varga matemaatiline ruut. Astroloogiliselt tähendab varga eritähenduslikku ja matemaatiliselt arvutatud sünnikaarti. Varga kaarte on kokku kuusteist (D-1 kuni D-60 kaart). Igal kaardil on tähendus (nt D-1 on peamine sünnikaart, siis D-9 navamsa kaart viitab spirituaalsusele, dharmale).

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist maya (illusiooni), kosmilise taeva ja vete jumalaga. Varuna on seotud asjade ning esemete sisemise tõe (rta) ja korraga. Varuna ülesanne on karistada neid, kes on teinud pattu. Varuna on Shatabishaki nakshatra jumal.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist tuule- ja õhujumalaga. Vāyu tähendab Sanskriti keeles tuult, hingeõhku. Vāyu sünonüüm on prāṇa ehk elujõud, sellepärast peetakse Vāyut ka elujumalaks. Vāyu on Swati jumal.

teadmine, õppimine, teadus. Vidya on õige teadmine, spirituaalne teadmine

populaarsem Daśā süsteem, mis on kasutuses praeguses Kali Yugas. Viṃśottarī Daśā süsteemis on kesksel positsioonil Chandra Nākṣatra, millest algab Daśāde loetelu. Viṃśottarī Daśā süsteemi pikkus on 120 aastat, mis jaguneb sümboolselt erinevate planeetide vahel. Lisaks on antud süsteem viie kihiline, mis võimaldab aega iseloomustada tunniajalise täpsusega. Seda süsteemi kasutan kõige enam.

Kaalude ja Skorpioni tähemärgis, vahemikul 20°00´ Kaalud kuni 3°20´ Skorpion, asuv üks kahekümne seitsmendik osa (16/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat.  Jumal on Indra-Agni

Püha kolmainsuse teine jumal, kelle kätte on usaldatud universumi säilitamine. Śravaṇaga seotud jumalus. Viṣṇu on “Säilitaja”, Brahmā on “Looja” ja Śiva on “Hävitaja”, viidates Trimutrile. Visnu on Sharavani jumal.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist arhitektuuri ja meisterliku oskuse jumalaga. Vishvakarma või teise nimetusega Tvastar disainis ja ehitas teistele jumalatele kogu relvastuse ja varustuse. Vishvakarma tähendab sanskriti keeles kõike saavutav, täielikult töötav. Vishvakarma on Chitra jumal.

Hinduistlikku mütoloogia kohaselt on tegemist viśve-devāḥ ehk kõigi jumalaga. Vishnu Purana kohaselt oli tegemist Dharma ja Vishva kümne pojaga: Vasu (headus), Satya (tõde), Kratu (tahtejõud), Daksha (oskuslikus), Kala (aeg), Kama (iha), Driti (kindlameelsus), Kuru (esiisad), Pururavas (küllus) ja Madravas (rõõm). Visvedevas on Uttara Ashada jumal.

Sõnn, 15.05 kuni 14.06

Skorpion, 15.11 kuni 15.12

kaheteistkümnes maja, vyaya tähendab kaotust, kadumist, hääbumist, kulu, takistust

piirama, kontrollima, limiteerima, moraalne distsipliin. Saturni üks nimedest. Bharani naksatra jumal. Yamasid või moraalset distsipliini saab olla vähemalt viis:

 1. Ahimsa – vägivallatus
 2. Satya – tõesus, ausus
 3. Asteya – ei varasta
 4. Brahmacharya – tsölibaat
 5. Aparigraha – mitte ahnus, vaid lahkus

Kosmoloogiline ajatsükkel ehk mahāyuga pikkuseks on 4 320 000  sureliku aastat. Hindu kosmoloogia kohaselt elu luuakse ja hävitatakse kord iga 4.1 miljardi kuni 8.2 miljardi aasta järel, mis on Brahma jaoks üks öö ja päev. Brahmā eluiga on on ~ 311 trillionit ja 40 miljardit aastat.

Yugad vahetuvad nagu aastaajad ja kuutsüklid, kuid on lihtsalt suuremad tsüklid. Nagu aastaajad, sümboliseerib yugade vahetus teadvuse muutust, mida inimkond ja maa kogeb. Tsüklite muutusega kaasnevad muutused dharmas, tarkuses, intellektuaalses võimekuses, elueas ja emotsionaalses ja füüsilises tugevuses. Praegu on käimas Kali Yuga, mida nii budismis kui hinduismis käsitletakse kui tumedat ja patust aega, mil kõrgemad väärtused on pimestatud madalatest väärtusest ja hoiakutest. Ahnus pimestab lahkuse ja hirm pimestab armastuse.

ühendus, kooslus, konjunktsioon