Hindu astroloogia vs. läänelik astroloogia

Hindu astroloogia vs. läänelik astroloogia

Leiame esmalt hindu ja lääne astroloogia vahel sarnasusi, saamaks aru, et tegemist on sarnasel põhimõttel esinevate süsteemidega. Mõlemas süsteemis on majad, planeedid ja märgid. Nii hindu kui lääne astroloogias on kaksteist märki ja maja. Planeetide osas tekib erinevus.

Klassikaline hindu astroloogia ei tunnista Uraani, Neptuuni jms taevakehade eksistentsi

tõlgendamise perspektiivist vaadatuna. Miks? Toona, kui koostati hindu astroloogia algtõdesid, ei olnud Uraan, Neptuun jms taevakehad maalt vaadates nähtaval. Iidsed rishid ja targad vaatlesid planeete, mis olid silmaga nähtavad: Päike–> Kuu–> Merkuur–> Veenus–> Marss–> Jupiter–> Saturn + Rahu ja Ketu.  Uraan, Neptuun ja teised taevakehad avastati 19.saj ja 20. saj, mis oli ammu peale seda kui õpetlased olid oma tarkused kirja pannud. Esimesed klassikalised kirjutised ilmusid teadaolevalt ~kolm tuhat aastat tagasi. Lisaks võib planeetide tähenduslik mõte kirjanduse mõttes ka olla erinev.

Mõlema süsteemi üks erinevus ilmneb astronoomilises aspektis, viidades põhjusele, miks on mõlema süsteemi kaardid erinevad. Toon ülevaate mõlemast süsteemist.

Lääne astroloogia põhineb troopilisel sodiaagil ja Päikesemärkidel. Ajal, mil Päike liigub üle Maa ekvaatori, algab Jäära märk ja uus astroloogiline aasta. Hindu astroloogia põhineb sideerilisel sodiaagil ja Kuumärkidest (Jäära esimene naksatra on Ashwini).

Astronoomiliselt maakera telg pöördub tagasi iga aasta ca 51´ (minutit), mida lääne astroloogia ei arvesta. Hindu astroloogilistes arvutustes kajastub see fenomen, millel on astroloogiliselt väga oluline idee – taevakaart on ajas muutuv, st kuna maakera muudab kraadilist paiknemist enda teljel, muutub ka kraad, mil algab Jäär ja Ashwini. Maa liigub enda teljel 1º iga 72 aasta tagant, mis tänase päeva erinevuseks teeb ~ 24º.

Näitena: Isik A Päikesemärk Lääne-astroloogia kohaselt on Kaalud, siis Jyotisha kohaselt, mis kasutab sideerilist sodiaaki, asub Päike suure tõenäosusega Neitsis.

Aastal ~285 võis olla nii hindu kui lääne astroloogia arvutused samad, kuid tänaseks enam mitte.

Lisaks matemaatilisele ja astronoomilisele faktorile, esineb ka mitmeid tõlgendamist puudutavaid erinevusi. Ajastamine, aeg ja ajatelg on astroloogias üldiselt väga mõjukal positsioonil. Astroloogia üheks ideeks on prognoosimine – sündmused, inimesed, kogemused. Mõlematel süsteemidel on olemas vahendid, kuid hindu süsteem kasutab rafineeritumat lähenemist, mis annab eelise uurida nii süvitsi kui kaugele ulatuvalt inimese elu ajalisel skaalal. Dasade süsteem on unikaalne ajaskeem, mille abil saab prognoosida oluliste sündmuste aega. Dasal on väga tugev seos naksatratega, fikseeritud kuumärkidega taevalaotuses.

Lääne astroloogia kasutab põhiliseks prognoosimisvahendina ainult transiite. On olemas veel solaarkaart, mis prognoosib oleviku transiitide põhjal inimese tulevikku järgneval aasta. Solaarkaart luuakse hetkel, mil transiitne Päike on täpses ühenduses nataalse Päikesega. India süsteemis nimetatakse solaarkaarti Varshaphaliks.

Ühe erinevuse saame tuua veel – aspektid. Lääne astroloogias on teada tuntud sekstiilid, trigoonid, kvadraadid, oppositsioonid, kvintiilid, mis vastavad mingile konkreetsele kraadilisele vahele planeetide suhtes. Lääne astroloogias ainukesed aktiivsed energiad on planeedid, mis aspektivad.

Hindu süsteemis aspektivad nii märgid kui planeedid teine teist, andes sünnikaardist laiapõhjalisemat infot. Märkide aspektid on eelkõige leitavad jaimini süsteemist, mis on hindu astroloogia üks allharusid. Planetaarsed aspektid on toodud järgnevalt:

1) Päike – 7. aspekt (ehk oppositsioon, kus Päike mõjutab otseselt 180º vastas olevat märki ja maja)
2) Kuu – 7. aspekt.
3) Merkuur – 7. aspekt
4) Veenus – 7. aspekt
5) Marss – 4.aspekt, 7.aspekt ja 8.aspekt.
6) Jupiter – 5.aspekt, 7.aspekt ja 9.aspekt
7) Saturn – 3.aspekt, 7.aspekt ja 10.aspekt
8) Rahu – 5.aspekt, 7.aspekt ja 9.aspekt
9) Ketu – 7.aspekt

Hindu astroloogias ei ole tähtis kas aspektitavas majas ja märgis asub planeet või mitte. Saturni asetus seitsmendas majas aspektib üheksandat maja, sõltumata kas üheksandas majas on planeet või mitte. Parashara aspektidel on kindlad seosed ja põhjused.

Lääne astroloogia jagab taevalaotuse kaheteistkümnesse võrdsesse ossa, mida nimetame päikesemärkideks. Hindu astroloogia jaotab taevalaotuse 27/28. võrdsesse ossa, mida nimetatakse naksatradeks või kuumärkideks, mis eksisteerivad päikesemärkide “sees”. Igal päikesemärgil on kaks ja pool naksatrat. Näide: Jäära märk–> Aswini (4 pada), Bharani (4 pada) ja Krittika (1 pada).  Iga pada, või amsa on 3º20´ lai. Neli amsat on kokku 13º20´ (4×3º20´). Kaks naksatrat on kokku 26º40´ (2×13º20´= 8 amsat + 1 amsa= igas märgis on 9 amsat, naksatra pada). Kogu sodiaagiringis on kokku 12×9=108 erinevat amsat. 

Eelneva näol on tegemist kõigest hindu astroloogia matemaatilise poolega, kuid on olemas teine, õrnem, intuitiivsem pool. Mütoloogilised lood, jumalad – Veedalik õpetus üldisemalt on väga värvikas. Kama Sutra pärineb Indiast. Veedalikul maailmakäsitlusel on vägagi palju inimkonnale õpetada. Kunagi minevikulooriga kaetud tarkused saab taasavastada, mis on praegusel ajastus võrdlemisi lihtne.

 

Universum:” Mul on plaan! Kas usaldad mind?”

Tags: , , , , ,

Kommentaare pole

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.